1950/​554

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Øreklapstol med tilhørende skammel, sider, ryg og løse hynder med lyst skind, ben af mahogni. Designet 1963. Model 2204 og 2202. Udført hos Fredericia Stolefabrik, 1972. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben med ridser og mærker. Skind med enkelte pletter.

Moderne kunst og design, 10. december 2019

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

11 bud

(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK