2103/2008
Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Olympos. Automatisk værk med dato, cal. 70–72. Sølvfarvet skive med gyldne visere og timemarkører. Lænke af 14 kt. guld. Omkreds ca. 19,5–20,5 cm. Urets B. ca. 38 mm. Vægt ca. 76 g. 1960'erne.
Æske og ekstra lænkeled medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Graveret på spænde. Glas med revne.
Armbåndsure, 20. januar 2021
Vurdering
Hammerslag