“Half-hunter” lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sterlingsølv, hvid skive med ydre og indre mindre krans med romertal, forgyldt værk nummereret N 8360, bagkasse graveret “John Brayne Ridge”. Kasser stemplet med årsbogstav for London 1840. Vægt i alt 159 g. Kassediam. 48/54 mm. Urkæde af metal medfølger.
Proveniens: Privat samling
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med enkelte mindre hårrevner samt lille afslag ved visermidte. Kasser med små samt enkelte let større indtryk. Nøgle medfølger.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
12 bud