2045/959
Lænestol med ben af eg og negle af teak, betrukket med gult møbelstof. Model 47. Udført hos Vejen Polstermøbelfabrik.
Litteratur: Mobilia 1957.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Løse samlinger.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
28 bud