1803/​1533

Chancay mumie maske med metal mund, næse og hovedbeklædning. 900–1400. Ca. 42×30 cm.

Certificate of authenticity medfølger. Proveniens: Dansk samling fra før 1970.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 18. januar 2018

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK