1803/1533
Chancay mumie maske med metal mund, næse og hovedbeklædning. 900–1400. Ca. 42×30 cm.
Certificate of authenticity medfølger. Proveniens: Dansk samling fra før 1970.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 18. januar 2018
Vurdering
Hammerslag