Russisk portemonné, skåret i relief af sølv og udfyldt med bladguld, prydet med to bymotiver, antagelig fra Skt. Petersborg eller Moskva, i form af gouache på ben, foret med rødt silke, lås af rav. 19. årh.s midte. H. 6. L. 7,7.
Proveniens: Erhvervet af nuværende norske ejer i Skt. Petersborg ca. 1990.
Fremstår med alders- og brugsslitage, bl. a. sølv og guld med minimale ridser/mærker samt en kort revne midt for over miniaturerne, slidt for og mindre funktionsdygtig lås.
Russisk tema, 6. december 2021