1947/​526
Grete Jalk: Reolsystem af riopalisander bestående af sekretær og fem reoler. Udført hos P. Jeppesen. H. 215. B. 324, D, 30/43. (6)

Be­skriv­el­se

Reolsystem af riopalisander med profilerede kanter i seks dele bestående af: Sekretær med seks skuffer og skriveklap beklædt med sort skind, indvendigt indrettet med rum. To bundreoler og tre topreoler, hver med tre hylder. Udført hos P. Jeppesen, St. Heddinge. Sekretær, H. 118. B. 108. D. 43/80. Reoler, H. 97 og 118. B. 108. D. 30. Totalmål, H. 215. B. 324, D, 30/43/80. (6)

Reolsystemet blev præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia d. 17.-20. maj 1962.

Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962 side 64.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let falmet.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne møbler

Kunstner

Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)

Vur­dering

25.000–30.000 kr.

Hammerslag