2026/43
Dansk maler, 18. årh.
Portræt af en kvinde i blå kjole og blomsterprydet hår. Usigneret. Olie på lærred. 51×35,5.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer. Retoucheringer. Behov for rensning. Nogle minimale afskalninger. En mindre overfladeridse.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. juni 2020
Vurdering
Hammerslag