922/​77

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Portræt af Josef Bonatzi (1845–1913), den bøhmiske skomager fra Skagen. Usigneret. Olie på lærred. 55×42.

Proveniens: Kunstnerens datter Helga Ancher, hendes dødsboauktion Bruun Rasmussen 178, 1965 nr. 31. Bruun Rasmussen auktion 561, 1991 nr. 69, afb. s. 45.

Antagelig et studie til et helfigursportræt af Bonatzi fra 1906, dette solgt på Bruun Rasmussen auktion 909, 2022 nr. 8.

Bonatzi var en af Skagens gamle originaler. Den bøhmiske skomager var vandret til fods gennem Europa for til sidst at blive standset af havet ved Skagen i 1882. Her blev han boende i sin faldefærdige hytte indtil sin død i 1913. Efter hans død blev huset afbrændt som Sankt Hans bål, hvilket er blevet skildret i et maleri af Carl Locher. Der kendes flere malerier af Michael Ancher, der brugte Bonatzi som model i hans skildringer af livet i Skagen.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?