2110/810
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par lænestole med stel af eg. Sider og løse hynder i ryg og sæde betrukket med rødbrunt skind. Model 2421. Formgivet 1972. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og mindre krakeleringer.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud