2137/2008
Damearmbåndsur af 14 kt. guld med integreret lænke. Mekanisk værk med manuelt optræk. Lys urskive med forgyldte visere og timemarkører. Vægt ca. 26 g. Omkreds ca. 17 cm. Urets diam. 17 mm. 1960'erne.
Fremstår med alders- og brugsspor. Gravering på bagkassen. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Armbåndsure, 15. september 2021
Vurdering
Hammerslag