2442/334
Kinesisk røgelseskar af porcelæn, modelleret med hanke i form af løvehoveder, dekoreret med blå krakeléglasur, låg af udskåret træ i form af bladværk med lågknop af poleret jade, stand af træ i sektioner. 19. årh. Samlet H. 28. Diam. ved halsrand 15.
Det ene ben kraftigt repareret. Afslag på kant. Låget falmet. Stand med løse ben. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
22 bud