Chu F. Hing (, kinesisk-nordamerikansk maler, 20. årh.s midte)
“Twilight, Central Park, N.Y., At the moll” samt Nordamerikansk landskab. Sign. Chu F. Hing og daterede hhv. 6–12-33 samt 4–26-35. Vandfarve på papir. Lysmål hver 26×37. (2).
Enkelte fugtpletter. Papiret er gulnet og med “buler”.
Ældre malerier og antikviteter, 8. oktober 2012