2124/​7

Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)

Parti fra Brøndbyøster med tre børn i samtale med en rejsende. Sign. Peder Mønsted Brøndbyøster 1928. Olie på lærred. 40×61.

Enkelte minimale afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK

(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
19.000 DKK
18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK