2436/296
Kellinghusen urhus, af fajance, dekoreret i farver og modelleret med to kvindebuster mellem blomsterdekorerede pilastre og stor blomst. 18. årh.s slutning. H. 25 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Let retouch af dekoration på lille blomst.
Vurdering