2126/​732

Stor og lille kasserolle af sterlingsølv med stjerthank af udskåret elfenben. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Med årskoder Y9=1973 og A10=1975. Samlet vægt 539 gr. Stor kasserolle: H. max. 7,4. L. max. 26. Lille kasserolle: H. max. 5,6. L. max. 19. (2)

CITES-certifikat til gensalg og transport inden for EU medfølger.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Stor kasserolle med lille bule. Med engelske importstempler.

Effekter der er lavet af elfenben eller indeholder dele af heraf, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.

Moderne kunst og design, 29. juni 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK