1946/​242
Zenith lommeur af 14 kt. guld. 1929–1933. Vægt ialt 64 gr. Kassediam. 47 mm.

Be­skriv­el­se

Zenith lommeur af 14 kt. guld, gylden skive med arabertal og små sekunder, mærket Zenith, støvkapsel af metal, kapsler og værk mærkede Zenith, kapsler nummererede 302207, værk nummereret 2863992. 1920–1930erne. Vægt ialt 64 gr. Kassediam. 47 mm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

1.500–2.000 kr.

Hammerslag

2.200 kr.

29 bud

2.200 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.950 kr.
1.900 kr.
(Autobud) 1.850 kr.
1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
(Autobud) 1.500 kr.
1.450 kr.
(Autobud) 1.400 kr.
1.350 kr.
(Autobud) 1.300 kr.
1.250 kr.
(Autobud) 1.200 kr.
1.150 kr.
(Autobud) 1.100 kr.
1.050 kr.
(Autobud) 1.000 kr.
950 kr.
900 kr.
850 kr.
800 kr.
750 kr.