1946/242
Zenith lommeur af 14 kt. guld, gylden skive med arabertal og små sekunder, mærket Zenith, støvkapsel af metal, kapsler og værk mærkede Zenith, kapsler nummererede 302207, værk nummereret 2863992. 1920–1930erne. Vægt ialt 64 gr. Kassediam. 47 mm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
29 bud