Sven Havsteen-Mikkelsen (f. Argentina 1912, d. Ærøskøbing 1999)
“Sluseport ved Ejderen”, “Roter Haubarg” og “Garnisionskirken i Rendsborg”. Sign. SHM 66, 19/51, S. Havsteen-Mikkelsen 66, 40/55 Slesvig og S. Havsteen 22/10 69, 21/38. Tre litografier. Bladstørrelse 43×58, 45,5×60 og 45,5×50,5. Uindrammede. (3)
Trykmærker. Håndteringsmærker. Foldemærker. Blyantstreg i kanten. Papiret er gulnet.
Kunst, antikviteter & design, 9. april 2020