Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)
Marine fra 1. Slesvigske Krig (1848–50) med en dansk kanonbåd ved Sønderjyllands kyst. Sign. Vilhelm Melby 49. Olie på lærred monteret på lærred. 16×24.
Proveniens: Direktør Carl Vigand Lose (betegnet på blændrammen). Orlogskaptajn J. K. Olsen i 1961.
Retoucheringer. Mindre krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020
33 bud