1803/​994

Sybord af mahogni med to indsatsbakker af ahorn, udtrækskurv samt hylde. Opsat på hjul. Model D12. Udført hos FDB. H. 70. L. 60/120. B. 45.

Litteratur: FDB katalog marts 1948.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 16. januar 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK