1803/994
Sybord af mahogni med to indsatsbakker af ahorn, udtrækskurv samt hylde. Opsat på hjul. Model D12. Udført hos FDB. H. 70. L. 60/120. B. 45.
Litteratur: FDB katalog marts 1948.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018
Vurdering
Hammerslag