Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)
“Portrait d'une fille (Maya)” eller “Maya en Tablier”, 1965. Sign. Picasso 98/200. Litografi i farve på Arches efter oliemaleri fra 1938. Trykt af Mourlot, Paris. Bladstørrelse 82×61. Ramme medfølger. (2)
Kontakt personale for fremvisning.
Papiret er gulnet med en tydelig lysrand langs kanten. Farverne er meget falmede. To små rifter i margen, øverste højre hjørne. Håndteringsmærker og småfolder i papiret langs kanten. Beskåret nederst.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
25 bud