Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“RY 25”. Skænk af spejlskåret riopalisander, front med to jalousilåger, bag hvilke hylder og udtræksbakker af eg, stel af stål med sko af palisander. Udført hos Ry Møbler. H. 80. B. 200. D. 49.
Købt af nuværende ejers bedsteforældre i 1960erne.
Model præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia 1959.
Litteratur: Mobilia nr. 47–48, Juni-juli 1959, s. 27.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 1–1959 i annonce.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder på top.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
18 bud