2424/895
Højrygget lænestol med stel af bejdset bøg, betrukket med grønligt velour. Model 23B. Udført hos Slagelse møbelværk. 1940'erne.
Litteratur: Slagelse møbelværks produktkatalog nr. 4401, 1944.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
12 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||