2437/766
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Øresund”. Cirkulært udtræksbord af eg med nedfældeligt ben og to tillægsplader med sarg. Udført hos P. Lauritsen & Søn. H. 71. Diam. 130. L. 246. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag