Foto endnu ikke klar
888/​38

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

“Drenge ride Heste til Vands. Skagen 1900”. Sign. M.A. 1900. Olie på lærred. 64×100.

Litteratur: E. Fabritius og E. Porsmose: “Skagen og Kerteminde - to kunstnerkolonier”, anden version af motivet gengivet s. 105.

Alba Schwartz: “Skagen. Den nye tid i oplevelser og indtryk”, 1913 s. 211.

Proveniens: Winkel & Magnussen.

Motivet med to unge mænd, der rider i vandkanten på Skagen strand, kendes i yderligere to udgaver. Ét tilhører Michael og Anna Anchers hus i Skagen, og ét blev solgt på Børge Nielsens Auktioner tilbage i 1989. Alle versionerne af motivet er malet i 1900, og det må ses som et hovedtema i den danske vitalisme, der udfolder sig i årene omkring århundredeskiftet - ikke mindst i kunstnerkolonien i Skagen. Vitalismen kommer til syne i hele samfundet med øget fokus på det frie og sunde liv, menneskekroppens fysiske skønhed og styrke samt naturens liv- og helsebringende egenskaber. Tanken om en sund sjæl i et sundt legeme vinder i høj grad indpas - eksempelvis genoptages De Olympiske Lege i 1896 med forbillede i antikkens krops- og skønhedsideal.

Nærværende maleri afspejler denne re-vitalisering af samfundet. De to unge mænd med sunde, nøgne kroppe dyrker friluftslivet i det livgivende solskin i samspil med naturen i form af havet og de prægtige muskelspændte heste. Billedets farveholdning med de næsten hvide lysrefleksioner i det stille grønblå vand, der kun oppiskes om hestenes ben, og på den rødbrune hest giver billedet en vitalitet i sig selv, og livet i solskinnet ved stranden står for mange som inkarnationen af skagenskunst.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, tegninger og bøger, 17. september 2019

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

260.000 DKK