2415/884
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren” og “Liljen”. Et sæt på otte og en stol af guldlakeret træ med stel af forkromet stål. Model 3107 og Model 3108. Formgivet 1955 og 1969. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (9)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte afskalninger. Senere lakering.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag
14 bud