A. Riis Carstensen (f. Sennels ved Thisted 1844, d. Helsingør 1906)
Fjordparti fra Grønland med en sælfanger i sin kajak. Sign. A. R. C. Olie på træ. 23×37.
Proveniens: Rasmus Müller (1875–1899) kolonibestyrer i Holsteinsborg og justitsråd.
Flere mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
14 bud