Hedvig Frydensberg (f. København 1867, d. sst. 1956)
“Muslingesamlere i Normandiet”. Skitse. Sign. monogram 10. Olie på lærred monteret på malepap. 23×34.
Verso monteret med udstillingsetiket fra K. E.
Litteratur: Værket er omtalt i Weilbach Kunstnerleksikon, 1994, vol. II p. 386.
Enkelte nålehuler i hjørner samt enkelte overfladiske ridser. Let buet.