895/​81

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934, )

Kunstnerens to døtre Ely og Harriet i hjemmet på Sofievej i Hellerup. Ca. 1910. Sign. Paul Fischer. Olie på træ. 47×36.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 576, 1992 nr. 63, afb. s. 61. Bruun Rasmussen auktion 589, 1993 nr. 54, afb. s. 25. Herefter amerikansk privatsamling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

80.000–100.000 kr.

Hammerslag