Hans Hedberg (f. Köpmansholmen 1917, d. 2007)
Fad af fajance modelleret i oval form med buende sider. Dekoreret med grøn glasur med brunsorte elementer, indvendigt med gulliggrøn og mørkebrun glasur. Sign. monogram. Unik. H. maks. 9,5. B. 24. L. 33,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte mindre afslag langs kanter.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
11 bud