Peter Tom-Petersen (f. Thisted 1861, d. Ærøskøbing 1926)
Vinterdag ved Vor Frue Kirke i København. Sign. Tom-Petersen. Olie på lærred. 41×31.
Behov for let overfladerensning. Mindre afskalninger.