2014/​8534 Johan Vilhelm Gertner: Portræt af Bertel Thorvaldsen. Sign. J. Vilhelm Gertner 1845. Blyant og hvide forhøjninger på papir monteret på papir. 15,5×12.

Be­skriv­el­se

Portræt af Bertel Thorvaldsen. Sign. J. Vilhelm Gertner 1845. Blyant og hvide forhøjninger på papir monteret på papir. 15,5×12.

Proveniens: Bagermester Reinhard van Hauen (1864–1937).

En enkelt lille plet. Undersøgt i ramme.

Kunst på papir, 30. marts 2020

Kunstner

Johan Vilhelm Gertner (f. København 1818, d. sst. 1871)

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

6.500 kr.

11 bud

6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.600 kr.
4.400 kr.
(Autobud) 4.200 kr.
4.000 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.