2050/​8573

Russisk Gudsmoderikon “hun som smelter onde hjerter”. Tempera på træpanel på forgyldt baggrund med dobbelt forsænket billedflade/“kovcheg”. 18. årh. 32×28,5.

Mindre krakeleringer samt afskalninger. Ridser og mærker.

Russisk tema, 7. december 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK