2050/8573
Russisk Gudsmoderikon “hun som smelter onde hjerter”. Tempera på træpanel på forgyldt baggrund med dobbelt forsænket billedflade/“kovcheg”. 18. årh. 32×28,5.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Ridser og mærker.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag