2047/377
“Antik Rokoko”. Bestik af sølv. Forskellige mestre, 20. årh. Vægt ca. 910 gr. (31)
Bestående af: 12 middagsskeer, 3 dessertskeer, 6 teskeer, 3 + 6 kaffeskeer og serveringsske.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Delvist graveret. Et par teskeer og dessertske med mindre buler. Dele af dessert-, te-, kaffeskeer samt serveringsske med skævhed, særligt i enden af skaftet.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. november 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud