2015/549
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Loungestol betrukket med rødt uld, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med med returdrej, på stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen i 2014. (2)
Stemplet under foden: Fritz Hansen Made in Poland, nr. 53000426500 og 53000426659.
Label mrk. Republic of Fritz Hansen, Arne Jacobsen, Designed in Denmark. Made in Poland 2014.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud