Niels Lergaard (f. Vorup 1893, d. København 1982)
“Havet”, Bornholm. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 101×103.922/231
Udstillet: Den Nordiske Kunstudstilling, Oslo, 1946. Udstillingsetiket på bagsiden. Proveniens: Gave fra kunstneren til den nuværende ejers far, der var god ven med kunstneren.
Seller informs: skal evt renses
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 17. september 2024