2041/541
Kaffeservice af sterlingsølv, bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål. Kaffekandens hank af ibenholt, lågknop af mørk bakelit. Udført og stemplet hos Svend Toxværd. Samlet vægt ca. 925 gr. H. 6–21. (3)
Almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Kaffekande med mindre bule på undersiden af korpus.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag