1927/538
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Cirkulært sofabord med plade ilagt lertøjskakler med prægede mønstre dekoreret med transparent grønbrun glasur. Monteret på fem-benet stel af blålakeret metal. Pladekant af messing. H. 50,5. Diam. 119.
Proveniens: Udført på specielbestilling ca. 1960.
Almindelig patina, herunder nogle mindre overfladeridser og mærker. Enkelte skruer på stel er skiftet ud med nye.
Moderne kunst og design, 2. juli 2019
Vurdering
Hammerslag