2348/556
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Bænk med stel af patineret eg, sæde med sjeneflet. Model 5272. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1972. H. 34,5. L. 138. B. 46.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Smuds. Enkelte fletdefekter.
Moderne kunst og design, 28. november 2023
Vurdering
Hammerslag