Boris Krilov (f. Moskva 1891, d. København 1977)
Figur af keramik, dekoreret i farver med to russere i festligt lag. Sign. B. Krilov. H. 14. L. 18.
Proveniens: Ægteparret Nadia Lindemann, f. Borodina (f. Vladivostok 1898, d. Frederiksberg 1982) og Georg Emanuel Lindemann (f. København 1896, d. Frederiksberg 1991). Han arbejdede som telegrafist for Det Store Nordiske Telegrafselskab, og mødte sin hustru i området omkring Vladivostok, hvor de giftede sig og bosatte sig. I slutningen af 1930'erne flyttede de til Danmark, hvor de erhvervede denne skulptur. Herefter deres barnebarn til idag.
Mindre aldersslitage, bl.a. mindre afslag på maling og nogle steder med retoucheringer. Behov for rengøring.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021