1831/8
Rococo flisebord af hvidmalet træ, dekoreret med blomster og bladværk i blåt, plade med 35 hollandske fliser dekorerede i blåt med figur- og landskabsscenerier, svungen sarg og ben. Ca. 1750. H. 79. L. 94. B. 69.
Proveniens: Hidrører fra direktør Jørgen Fiedler og frues privatsamling.
Senere bemaling. Restaureret. Talrige fliser opmalet og med defekter. Afskalninger. Revner i træet. Afslag.
Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018
Vurdering
Hammerslag