815/​18

Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)

Interiør med kunstnerens hustru Martha siddende med overtøj og hat. Forstudie til maleri i Hamburger Kunsthalle. Sign. Viggo Johansen 1893. Olie på lærred. 40×40.

Udstillet: Charlottenborg 1920 nr. 326. Charlottenborg,“Viggo Johansen. I anledning af hans 80-årige fødselsdag”, 1931 nr. 111, tilhørende kunstneren.

Proveniens: Viggo Johansens dødsboauktion, del II, Winkel & Magnussen 199, 1936 nr. 31, afb. s. 12. Direktør Hans Tobiesens samling, dennes auktion, del II, Winkel & Magnussen 386, 1954 nr. 28, solgt for 850 kr.

Danske og udenlandske malerier, 29. november 2010

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK