2437/787
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
Lampe af stentøj med præget mønster. Delvis dekoreret med transparent turkisblå glausur. Sign. Nils, stamped Danmark. Udført hos Kähler. H. ekskl. fatning 51.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på fodrand. Oprindeligt en vase med glasurafslag ved senere gennemboret hul til ledning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering