2015/​9

Romilly a Paris lommeur med spindelgang i antagelig senere kasse af guld prydet med trefarvet emalje, hvid skive med røde arabertal og ydre 5-minutter arabertal, signeret Romilly a Paris samt med nøgleoptræk, værk signeret Romilly a Paris og nummereret 4236, kasse mærket K18 og LFM. 18. årh.s midte. Vægt ialt 56 g. Kassediam. 41 mm. Samt nøglekæde af guld, vægt 3 g. (2)

Proveniens: Dansk privat samling.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger, passer dog ikke til optræk. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med afslag ved nøgleoptræk samt med fine hårrevner. Kædering af guld.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK