Victor Alexeievich Bobrov (f. Gatobuzhi, Skt. Petersborg Amt Uyezd 1842, d. Skt. Petersborg 1918)
En russisk brud. Sign. V. Bobrov 1911 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 50×42.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 408, 1980 nr. 564. Her fejlagtigt beskrevet som malet af S. Bobrov.
Russisk kunst og antikviteter, 2. december 2021