1849/​8524

Russisk Kristus Pantokratorikon. Tempera på træpanel med dobbelt forsænket billedflade monteret med sølv oklad og forgyldt halo af høj kunsterisk og håndværksmæssig kvalitet. Standard 84, Kiev bymærke(1893), Guardein C.b (kyrillisk) 1895 (Kostroma, uidentificeret). Mestermærke B.G (kyrillisk), sandsynligvis Wasilij S. Semenow (1852–20. årh.s begyndelse). Træpanel 18–19. årh.(senere bemaling). 31×25,5.

Russisk tema, 3. december 2018

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag