2449/785
Britta Rendahl-Ljusterdal (f. 1927)
Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk mønster i grønne nuancer. Sign. BR. Udført 1960–70'erne, Sverige. L. 225. B. 156.
Generel god stand med almindelig brugs- og alderspatina, herunder mindre slitage og smuds. Trend synlig nogle steder.
Vurdering