903/231
Figur af patineret bronze på base af forgyldt bronze, 'Le soldat du marathon annoncant la victoire' model efter Jean Pierre Cortot (1787–1843). Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H. 59. B. 54. D. 22.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021
Vurdering
Hammerslag