900/​152

Roberto Caracciolus (f. 1425, d. 1495, Italian preacher)

Sermones de laudibus sanctorum [...]. Augsburg: Anton Sorg, 23. Februar 1490. Folio. Med stort begyndelsesinitial i guld og farver og med rankeværk i side- og bundmargin af første tekstside. Med 1 træsnit i teksten. 220 blade. Sidste blanke blad er løst og defekt med indskrift fra ejer, 1567. Første blad med inskriptioner i gammel hånd. Annoteret i ældre hånd på inderside af forperm: “ex Bibl. August. Conv. Prugg ad Magdam”. Slitage og gennemgående ormehuller. Indb. i senere halvlæder af vaskeskind m. klistermarmor.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK